اظهارنامه مالیاتی فرم‌های ثبت شده به مرجع مالیات است که درآمد‌‌، هزینه‌ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات را گزارش ‌می‌کند. اظهارنامه مالیاتی به مالیات دهندگان اجازه ‌می‌دهد بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند‌‌، برنامه پرداخت مالیات را برنامه ریزی کنند یا درخواست بازپرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات‌ها را داشته باشند. در بیشتر کشورها‌‌، اظهارنامه مالیاتی باید سالانه برای یک فرد یا شغل با درآمد قابل گزارش ارائه شود (به عنوان مثال‌‌، دستمزدها‌‌، بهره‌‌، سود سهام‌‌، سود سرمایه یا سودهای دیگر).

باید بدانید:

 1. اظهارنامه مالیات بر درآمد فرم مالیاتی است که توسط مالیات دهندگان استفاده ‌می‌شود تا اطلاعات مربوط به درآمد و مالیات قابل پرداخت را به بخش مالیات بر درآمد اعلام کنند.
 2. فرم‌های اظهارنامه مالیات بر درآمد بستگی به منبع درآمد مالیات دهنده‌‌، میزان درآمد کسب شده و دسته‌ای که مالیات دهنده متعلق به آن است، دارد.
 3. اداره دارایی چند نوع فرم اظهارنامه مالیاتی دارد که مالیات دهندگان باید اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را در تاریخ یا قبل از موعد مقرر مشخص کرده و با استفاده از فرم مخصوص به خود اعلام کنند.
 4. فرم‌های اظهارنامه مالیاتی بر اساس میزان درآمد و نوع شغل یا دارایی دسته بندی ‌می‌شوند.
 5. در صورت عدم ارائه فرم‌های اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر‌‌، جرایمی به مالیات دهنده تعلق می گیرد که مبلغ آن بسته به درآمد و میزان تأخیر در اعلام اظهار نامه متفاوت است.

نکاتی کلیدی برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی

اگر برای اولین بار فرم‌های اظهارنامه مالیاتی را پر ‌می‌کنید یک چک لیست داشته باشید. این اولین سال کار شما است و زمان مالیات فرا رسیده است. صاحب کسب و کار باید خود را چگونه آماده کند تا فرم‌های اظهارنامه مالیاتی را به  صورتی دقیق‌‌، به موقع و به شکلی تنظیم کند که به شکلی ثبت شود تا حداکثر بازپرداخت مالیات مشاغل امکان پذیر باشد؟ پر کردن اظهارنامه برای اولین بار ممکن است بسیار نگران کننده باشد. اما اگر با اصطلاحات و مفاهیم مختلف آشنا باشید و مطابق دستورالعمل‌ها پیش بروید چندان دشوار نخواهد بود.

 • اظهارنامه مالیات تجاری را به دقت مرور کنید

ابتدا نگاهی به نسخه‌ای از اظهارنامه مالیاتی مشاغل مورد نظر خود بیندازید تا ببینید که از شما انتظار ‌می‌رود در اظهارنامه کدام موارد و مبالغ را پر کنید. همچنین اگر سؤالاتی پرسیده شده است‌‌، مطمئن شوید که پاسخ آن سؤالات را داشته باشید. این ها ‌می‌تواند شامل ماهیت تجارت‌‌، مدت زمانی که در این شغل هستید‌‌، و موقعیت مکانی شغل شما باشد.

اطمینان حاصل کنید که نمودار حساب‌های شما دارای دسته بندی درست درآمد و هزینه‌ است که شما هم بتوانید شغل خود را مدیریت کنید و هم اظهارنامه‌های خود را به درستی ثبت کنید. یک سیستم حسابداری دقیق می تواند به شما کمک زیادی کند. در حالی که همه مشاغل باید سوابق کامل و دقیق را حفظ کنند‌‌، بسیاری از آن ها بدون هیچ تلاشی برای اطمینان از مطابقت با قانون به این دستورالعمل نمی‌رسند.

 • هزینه برون سپاری را فراموش نکنید

بخش دیگری از اظهارنامه مالیاتی در پایان سال‌‌، شامل بررسی دستمزد و هزینه‌های پیمانکاران مستقل است که شما پرداخت کرده‌اید تا ببینید آیا دولت باید از جبران خسارت پیمانکاری مطلع شود. کارمندان شما بیمه دریافت می‌کنند و باید فرم‌های بیمه و مالیات را پر کنند.

پیمانکاران‌‌، که شرکتی هستند‌‌، از دریافت فرم بیمه و مالیات معاف هستند‌‌، اما در برخی شرایط آزادکاران و پیمانکاران شرکتی باید آن ها را دریافت کنند. در یک سیستم حسابداری دقیق همه جزئیات لازم برای قراردادهای برونسپاری آزادکاری و پیمانکاری مانند کارهای داخلی به دقت تنظیم و ثبت می شوند. اگر برای به دست آوردن شماره تأمین اجتماعی پیمانکار یا شماره شناسایی کارفرما منتظر پایان سال بمانید‌‌، ممکن است در به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز موفق نباشید. از پیمانکاران خود بخواهید فرم مربوطه را در ابتدای قرارداد کاری پر کنند تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 • هزینه‌های حمل و نقل را پیگیری کنید

هزینه‌های خودرو ‌می‌تواند یک هزینه اصلی برای یک تجارت جدید یا موجود باشد. صاحب مشاغل باید برای همه سفرهای تجاری و رفت و آمد کارکنان هزینه پرداخت کند. در حالی که برخی افراد فقط استفاده از مشاغل را ردیابی ‌می‌کنند‌‌، من توصیه ‌می‌کنم که برای همه هزینه‌های اتومبیل‌‌، سیاهه ای نگه دارید‌‌، زیرا افرادی که تخفیف‌های مالیاتی خود را مشخص ‌می‌کنند‌‌، ‌می‌توانند حمل و نقل را نیز به عنوان هزینه ضروری کسر کنند. برای اظهارنامه مالیاتی کسب و کار ‌لازم است بدانید چه زمان وسیله نقلیه را در سرویس قرار داده‌اید‌‌، و میزان کسب و کار‌‌، رفت و آمد و طول سفر شخصی برای هر وسیله نقلیه برای سال را ‌بدانید.

 • پرداخت مالیات درآمد‌های جانبی

صاحبان سرمایه گذاری‌های سودآور بعضی اوقات با تعجب متوجه ‌می‌شوند که مالیات سرمایه گذاری و درآمدهای جانبی را  نادیده گرفته‌اند که ممکن است بخش مهمی‌ از مالیات کل آن ها باشد. در سیستم حسابداری خود تمامی درآمدهای جانبی را به دقت وارد کنید و مطمئن باشید که هنگام پرداخت تخمین‌های سه ماهه‌‌، این مالیات‌ها را به عنوان بخشی از کل مالیات برآورد شده خود محاسبه کنید.‌‌ ترازنامه خدمات و مشاوره مالیاتی‌‌، اهداف سرمایه گذاری یا مالی را نشان نمی‌دهد. اطلاعات بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه گذاری‌‌، تحمل ریسک یا شرایط مالی هر سرمایه گذار ارائه ‌می‌شود و ممکن است برای همه سرمایه گذاران مناسب نباشد. سرمایه گذاری شامل انواع ریسک از جمله از بین رفتن احتمالی اصل دارایی است پس قبل از سرمایه گذاری از اهداف خود و سودآوری نوع سرمایه گذاری خود – با احتساب مالیات آن- اطمینان حاصل کنید.

اگر در اظهارنامه مالیاتی شما اشتباهی رخ دهد چه؟

باید با افرادی که در تنظیم اظهارنامه مالیات مشاغل اطلاعات و تجربه دارند مشورت کنید تا اطلاعات را که در آن داده‌های تجاری باید برای تهیه اظهارنامه‌های شما منتقل شوند‌‌، به دقت تعیین کنند و با استفاده از یک سیستم حسابداری دقیق رخداد اشتباهات را به حداقل برسانید. اما اگر با تمام این اوصاف اشتباهی در اظهارنامه مالیاتی خود کشف کنید چه اتفاقی ‌می‌افتد؟ پاسخ اغلب همیشه یکسان است: اشتباهات قابل رفع است.

در این موارد آنچه شما باید بدانید این است که:

 1. ممکن است اداره مالیات این اشتباه را برای شما برطرف کند. بیشتر اوقات‌‌، شما ‌می‌خواهید اشتباهات را خود برطرف کنید. اما هر چند وقت یک بار‌‌، ممکن است منطقی باشد که اجازه دهید اداره مالیات این کار را انجام دهد. اداره مالیات خطاهای ریاضی را تصحیح ‌می‌کند و حتی ممکن است از ضرر و زیان شما جلوگیری کند. در بعضی موارد‌‌، ممکن است مبلغ تخفیفی را که فراموش کرده‌اید در نظر بگیرید اعمال کند. ‌می‌توانید با خوشحالی اجازه دهید اداره مالیات این نوع خطاهای به نسبت بی ضرر را برای شما درست کند. اگر اداره مالیات اشتباهی را تصحیح کرده باشد‌‌، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که در مورد تعدیل توضیح ‌می‌دهد و توصیه ‌می‌کند که در صورت نیاز‌‌، چه اقداماتی را انجام دهید.
 2. شما ‌می‌توانید با ثبت یک اظهارنامه اصلاح شده‌‌، بیشترین اشتباهات را برطرف کنید. اگر اداره مالیات اشتباه شما را اصلاح نکرده یا اشتباه بزرگی کرده‌اید یا فراموش کرده‌اید که یک تغییر یا رویداد مهم را گزارش کنید‌‌، ‌می‌خواهید اشتباهات خود را برطرف کنید. شما این کار را با اصلاح اظهارنامه مالیاتی قبلی که با ارسال فرم اصلاحات انجام ‌می‌دهید، تصحیح ‌می‌کنید.
 3. توجه داشته باشید که ممکن است یک تغییر یا اصلاح در موارد دیگری در اظهار نامه اولیه نیز تغییراتی ایجاد کند. به عنوان مثال‌‌، اگر درآمد ناخالص تنظیم شده شما تغییر یابد‌‌، مواردی که از درآمد ناخالص شما استفاده ‌می‌کنند نیز ممکن است تغییر کنند (چنین مواردی شامل کسر موارد معین‌‌، اعتبار مالیاتی و میزان مشمول مالیات مزایای تأمین اجتماعی) هستند. پس دقت کنید همه تغییرات و تأثیرات جانبی اصلاحیه‌ها را هم مد نظر قرار دهید.
 4. ممکن است در برخی اوقات ارسال فرم اصلاحیه بهترین رویکرد نباشد. اگر خطای بزرگی در محاسبات مالیات قابل پرداخت داشته باشید صرف یک گزارش بازپرداخت اضافی کافی نیست. حتمال دارد مسأله به تلاش برای فرار مالیاتی تعبیر شود.
 5. اگر برخی معافیت‌های مالیاتی را فراموش کرده باشید به این معنی نیست که نمی‌توانید با یک اصلاحیه در اظهار نامه جدید آن را مطالبه کنید.
 6. اصلاحیه‌ها را توضیح دهید اما اضافه گویی و کاغذ بازی نکنید.

و اما…

همیشه ‌می‌توانید برای انجام محاسبات امور مالیاتی خود از سیستم حسابداری و نرم افزارهای حسابداری استفاده کنید تا کارها سریع‌‌تر و راحت‌‌تر انجام شود و اشتباهات به حداقل برسد. چون نرم افزارهای آنلاین را ‌می‌توان همیشه در دسترس داشت ‌می‌توانید در هر لحظه به ثبت همه معاملات بپردازید و رسیدها را ثبت و نگهداری کنید تا چیزی فراموش نشود و یا از قلم نیافتد. مهمتر اینکه با انجام حسابرسی مداوم هر لحظه برای ارائه اظهارنامه مالیاتی آماده خواهید بود و فصل مالیات برایتان فشار کاری مضاعفی ایجاد نخواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع نرم افزارهای حسابداری با ما تماس بگیرید.

 

منبع : سایت محک