اصطلاحات و مبانی مالیات بر درآمد

آیا شما تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید و به دنبال کار هستید؟ یا اینکه از کار قبلی خود استعفا داده‌اید و قصد دارید برای اولین بار اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ثبت کنید؟ هرکسی که درآمد دارد‌‌، ‌می‌تواند اظهارنامه مالیات بر درآمد را ثبت کند. امروز آشنایی با اصول اولیه مالیات بر درآمد برای همه ضروری است و باید به افراد کمک کند در اولین قدم با اطمینان به کسب و کار خود مشغول شوند. برای آشنایی مبتدیان برخی تعاریف و اصلاحات اولیه را ذکر می‌کنیم.

سال گذشته مالیات

سال گذشته یا سال مالی یا سال مالی شما دوره زمانی ۱۲ ماهه ای است که از اول فروردین آغاز ‌می‌شود و در تاریخ ۲۹ اسفند همان سال به پایان ‌می‌رسد. مهم نیست زمان شروع کار شما چه تاریخی باشد‌‌، سال مالی شما در ۲۹ اسفند به پایان ‌می‌رسد و سال مالی جدید آغاز ‌می‌شود. بنابراین‌‌، مهم است که مالیات خود را برای هر سال مالی برنامه ریزی کنید.

سال ارزیابی مالیات

این اصطلاحی است که اغلب در رابطه با تشکیل پرونده مالیاتی ‌می‌شنوید. سال ارزیابی مالی سالی است که در آن اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را برای سال قبل ثبت ‌می‌کنید. بنابراین‌‌، سال ارزیابی ۱۳۹۹ مربوط به ارزیابی سال ۱۳۹۸ تا شروع سال ۱۳۹۹ می باشد.

حقوق و دستمزد مشمول مالیات

هنگا‌می‌که کار خود را شروع ‌می‌کنید به بخش حقوق و دستمزد یا منابع انسانی شرکت خود مراجعه کرده و جزئیات حقوق و دستمزد خود را دریافت کنید به خصوص جزئیات مربوط به صورت حساب پرداخت مالیات را دریافت کنید. در اینجا شما از مؤلفه‌های اصلی حقوق خود و اینکه چقدر مالیات بر اساس آن ها کسر خواهد شد‌‌، مطلع می‌شوید. در یک سیستم حسابداری دقیق همه این موارد برای تک تک کارمندان ثبت می‌شود.

حقوق و دستمزد

درآمد مشمول مالیات

علاوه بر درآمد حقوق دریافتی‌‌، ممکن است از چندین منبع دیگر درآمد کسب کنید. درآمد کل شما مجموع کل سرمایه‌های زیر است.

  • حقوق
  • املاک
  • افزایش سرمایه
  • درآمد ناشی از تجارت
  • سایر درآمدها

تخفیف مالیات

کسرها، درآمد ناخالص شما را کاهش ‌می‌دهند. این مبالغی است که اداره امور مالیات بر درآمد به شما امکان ‌می‌دهد درآمد خود را کاهش دهید و بدهی مالیات خود را کاهش دهید. هرچه بیشتر از کسر مجاز استفاده کنید‌‌، مالیات شما پایین‌‌تر خواهد بود.

معافیت‌های مالیاتی

این بخش ‌می‌تواند حجم زیادی از درآمد ناخالص شما خارج کند. در زیر برخی از انواع سرمایه گذاری پرکاربرد و معاف از مالیات آورده شده است.

  • الف: صندوق بازنشستگی

یکی از محبوب‌‌ترین انواع کسورات مالیاتی سپرده گذاری در صندوق بازنشستگی است. این یک روش صرفه جویی سنتی و ایمن برای ذخیره کردن پول‌هایی است که به سختی به دست آورده‌اید.

  • ب: سپرده‌ها

سپرده‌های بلند مدت بانکی و صندوق‌های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران اطمینان ‌می‌دهند سود قابل توجه ای پرداخت کنند. برای به دست آوردن مزایای مالیاتی باید سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید. این کار کم خطر است‌‌ و درآمد حاصل از آن مالیات ندارد.

  • ج: سرمایه گذاری در بورس

یکی از تنها طرح‌های سرمایه گذاری مجاز طرح پس انداز با سهام است که نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت ندارد و معاف از مالیات است. این روش در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری در بین مردم به دست آورده است. مشکل این سرمایه گذاری این است که خطر زیادی دارد.

منبع: سایت محک

1398-10-26 09:07:34 +03:30